اولین ایستگاه ماهواره‌ای مخابراتی ایران

شرکت ایران سولار - اولین ایستگاه ماهواره‌ای مخابراتی ایران

اولين ايستگاه ماهواره‌اى زمينى

اولين ايستگاه ماهواره‌اى زمينى در اسدآباد همدان در سال ۱۳۵۱ فعاليت خود را آغاز کرد. با گشايش اين ايستگاه ايران وارد عصر نوين ارتباطات و مخابرات ماهواره‌اى شد. ايستگاه اسدآباد از طريق دو مدار هم‌زمان، ارتفاع حدود ۳۶۰۰۰ کيلومترى زمينى که يکى بر روى اقيانوس اطلس و ديگرى اقيانوس هند قرار دارد ارتباط تلکس و مشترکين را با سراسر دنيا برقرار مى‌کند.
ارتباط بين‌المللى ماهواره‌هاى سازمان اينتل‌سَت با استفاده از سه آنتن استاندارد A و سه آنتن استاندارد B انجام مى‌پذيرد. اينمارست ايستگاه زمين بومهن سرويس‌هاى اينمارست C و A را از طريق ماهواره IOR ارائه مى‌دهد که در آينده اين ايستگاه به سرويس‌هاى اينمارست M و B مجهز خواهد شد.

3 مرداد 1394
مسعود بکائی در شورای اداری شهرستان اسدآباد که با حضور وزیر ارتباطات و اطلاعات برگزار شد، اظهار کرد: ایستگاه زمینی ماهواره‌ای شهید قندی اسدآباد یکی از ظرفیت‌های بالقوه‌ای است که به عنوان پشتیبان ارتباطات بین‌الملل حائز اهمیت است. وی با اشاره به اینکه وضعیت این ایستگاه زمینی مطلوب نیست، افزود: این ایستگاه در 180 هکتار از اراضی شهرستان اسدآباد ایجاد شده است. فرماندار اسدآباد با بیان اینکه با وجود ورود شبکه‌های فیبرنوری و کاهش کارآیی این ایستگاه هنوز هم قابلیت‌های خاصی در کشور دارد، تأکید کرد: این ایستگاه نیازمند توجه مسئولان در وزارتخانه است. وی امکانات و تجهیزات ایستگاه را فرسوده خواند و گفت: این ایستگاه در 40 سال گذشته ایجاد و راه‌اندازی شده است.
بکائی افزود: انتظار مردم این است که با وجود این ایستگاه خدمات منطقه‌ای و محلی در این شهرستان بیشتر باشد. نماینده مردم اسدآباد در مجلس نیز به عدم پوشش موبایل در 35 روستای اسدآباد اشاره و اظهار کرد: این مهم یکی از دغدغه‌های روستاییان است که باید به آن پرداخته شود. بهروز نعمتی یکی از نقاط استراتژیک در شهرستان و حتی کشور را وجود ایستگاه زمینی ماهواره‎ای شهید قندی خواند و گفت: دولت تدبیر و امید باید تدبیری برای استفاده از این ظرفیت مناسب و مهم داشته باشد. وی افزود: همه امکانات برای سرمایه‌گذاری مجدد در این مرکز ماهواره‌ای وجود دارد که تنها همت بلند مسئولان را می‌طلبد.
منبع: فارس