ساخت ماهواره ملی مخابراتی تا ۳ سال آینده

ساخت ماهواره ملی مخابراتی تا ۳ سال آینده

ساخت ماهواره ملی مخابراتی تا ۳ سال آینده

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تشریح دو برنامه جدید ایران در عرصه فضا از ساخت ماهواره ملی مخابراتی تا ۳ سال آینده خبر داد و گفت: ساخت ماهواره سنجش از راه دور نیز یکی دیگر از برنامه های ما است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: یکی از مهمترین برنامه‌های وزارت ارتباطات، ساخت ماهواره ملی مخابراتی است.
وی گفت: در این زمینه با تعدادی از بخش‌هایی که استفاده کننده خدمات ماهواره‌ای هستند، در حال مذاکره هستیم. دکتر واعظی با اشاره به اپراتورهای خدمات دهنده ارتباطات ماهواره‌ای (SAP)، سازمان صدا و سیما، شرکت ارتباطات زیرساخت، صنایع انفورماتیک و بانک‌ها افزود: حتی بخش‌هایی که در زمینه هواشناسی و محیط زیست فعالیت می‌کنند مخاطبان این ماهواره خواهند بود. در این زمینه در حال تعیین نیازهای این سازمان‌ها هستیم و قرار است این ماهواره ملی مخابراتی در مدار بالای زمین (ژئو) بنشیند.
واعظی، زمان ساخت و پرتاب این ماهواره را ۲.۵ تا ۳ سال آینده اعلام کرد و گفت: مذاکرات با شرکت‌های مختلف شروع شده است و پیش‌بینی می شود بعد از عقد قرارداد حدود ۲.۵ تا ۳ سال طول بکشد تا این ماهواره مخابراتی آماده پرتاب شود.
وی ساخت ماهواره بومی سنجش از راه دور را برنامه دیگر سازمان فضایی ایران اعلام کرد. ماهواره های روی زمین مانده پرتاب می شوند.
واعظی درخصوص پرتاب برخی از ماهواره های روی زمین مانده مانند «مصباح» نیز گفت: علاوه بر اجرای این دو برنامه مهم فضایی، انجام توافقات بین‌المللی برای ماهواره‌هایی که امکان پرتاب نداشته‌اند نیز یکی دیگر از برنامه‌های سازمانی فضایی ایران خواهد بود.
وزیر ارتباطات گفت: البته با توجه به اینکه در این مدت در داخل کشور برای پرتاب ماهواره‌ها امکاناتی به وجود آمده است، سیاست ما در این رابطه بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی خواهد بود و اولویت با آنچه که در داخل کشور تولید شده است.
واعظی گفت: از همه امکاناتی که در داخل کشور برای ساخت و پرتاب ماهواره وجود دارد استفاده می‌کنیم و در صورت نبود، وارد توافقات خارجی برای انجام این پروژه‌ها خواهیم شد.

منبع: مهر