سیستم نظارت دریایی برای جستجوی کشتی‌های گم‌شده

سیستم نظارت دریایی برای جستجوی کشتی‌های گم‌شده

سیستم نظارت دریایی برای جستجوی کشتی‌های گم‌شده

محققان انگلیسی در حال طراحی سیستم نظارت دریایی با استفاده از ماهواره‌های موجود هستند که امکان جستجوی کشتی‌های گمشده و هواپیماهای سقوط کرده در دریا را تسهیل می‌کند. به گزارش سرویس فناوری ایسنا، محققان دانشگاه لستر به سرپرستی «دکتر نیگل بانیستر»، 54 ماهواره مجهز به ترکیبی از 85 حسگر را شناسایی کردند که تمامی آن‌ها در حال حاضر فقط از خشکی تصویربرداری می‌کنند.
چنین ماهواره‌هایی با استفاده از سامانه ابداعی توسط «بانیستر»، هنگام حرکت بر فراز اقیانوس‌ها و آب‌های درون‌مرزی به طور مستمر تصاویری از آن‌ها را تهیه می‌کنند؛ در صورت گم‌شدن کشتی یا هواپیما – مانند هواپیمای MH370 متعلق به خطوط هوایی مالزی – می‌توان از تصاویر این ماهواره‌ها جهت تعیین زمان دقیق بروز مشکل برای کشتی یا هواپیما استفاده کرد. چون این فناوری قادر به رهگیری لحظه‌ای کشتی‌ نیست و در حال حاضر امکان استفاده مناسب از آن وجود ندارد؛ با این حال، چنین سامانه‌ای حوزه‌های جستجو را افزایش داده و احتمال یافتن کشتی یا هواپیمای گم‌شده و نجات‌دادن افراد را فراهم می‌کند.
محققان با همکاری آژانس فناوری دفاعی نیوزیلند و شرکت انگلیسی تصویربرداری بین‌المللی DMC، در حال آزمایش شناسایی خودکار کشتی‌ها با استفاده از تصویربرداری از ماهواره‌های NigeriaSat 2 متعلق به شرکت DMC و UK-DMC2 هستند و امیدوارند که نسخه کارآمد این سیستم ظرف چند سال آینده مورد استفاده قرار گیرد.
منبع: ایسنا